Sheba vs Purina Pro Plan

Sheba vs. Purina Pro Plan

In this comparison article for Sheba vs Purina Pro Plan, we'll highlight the key differences between these two pet food brands. To properly compare Sheba and Purina Pro Plan, we'll use up-to-date nutritional and price information.

There are many factors to consider when choosing the best pet food brand for your pet. Factors such as ingredient quality, guaranteed analysis, product safety, brand history, and cost are among the most important factors to consider.

Throughout this Purina Pro Plan vs Sheba comparison, we've utilized average data to make general comparisons. If you'd like to see individual product reviews, visit our Sheba Review Page or Purina Pro Plan Review Page.

Guaranteed Analysis: Purina Pro Plan vs. Sheba

According to AAFCO, all pet food labels must provide a guaranteed analysis of nutrient content. The analysis must provide guaranteed minimum percentages of crude protein and crude fat, and maximum percentages of crude fiber and moisture.

All percentages used in this comparison are averages reported on a dry matter basis.

Sheba Cat Food vs. Purina Pro Plan Cat Food

Wet/Canned Cat Food Sheba Purina Pro Plan
Crude Protein 45.4% 51.0%
Crude Fat 19.6% 18.3%
Crude Fiber 8.1% 6.9%

Crude Protein Comparison For Cat Food

Cats require twenty-two amino acids to sustain life. Eleven of these amino acids are synthesized naturally, the remaining eleven are consumed. Protein is the nutrient which provides some or all of these eleven essential amino acids.

Our analysis shows that Purina Pro Plan guarantees 5.56% more protein than Sheba wet cat food recipes.


Crude Fat Comparison For Cat Food

There are many ways in which dietary fat contributes to the overall health of our feline friends. Here is a short list of benefits provided by fats (not exhaustive):

  • Fats help with the digestion and absorption of fat-soluble vitamins
  • Reduce inflammation associated with arthritis
  • Slow the growth of yeast infections
  • Prevent or reduce the likelihood of certain heart problems.
  • Aid in the development of the retina and visual cortex.

Purina Pro Plan and Sheba both provide roughly the same amount of crude fat.


Sheba Pet Food Ingredients vs. Purina Pro Plan Pet Food Ingredients

Sheba and Purina Pro Plan both use the following controversial ingredients in many of their products:

Caramel Color
Meat By-Products
Poultry By-Products

Here are some of the controversial ingredients used only by Sheba.

Animal Plasma

Here are some of the controversial ingredients used only by Purina Pro Plan.

Liver
Poultry
Canola Oil
Corn Grits
Canola Meal
Pea Protein
Brewers Rice
Ground Wheat
Wheat Gluten
Animal Digest
Garlic Powder
Soybean Flour
Soybean Hulls
Vegetable Oil
Corn Germ Meal
Poultry Giblets
Corn Gluten Meal
Dried Corn Syrup
Whole Grain Corn
Whole Grain Wheat
Ground Yellow Corn
Powdered Cellulose
Chicken By-Products
Chicken By-Product Meal
Poultry By-Product Meal
Soybean Protein Isolate
Soybean Protein Concentrate
Animal Fat (Preserved With Mixed Tocopherols)

We believe that certain pet food ingredients are linked to adverse health affects; these ingredients are classified as harmful.

Sheba and Purina Pro Plan both use the following harmful ingredients in many of their products:

Added Color
Menadione Sodium Bisulfite Complex

Here are some of the harmful ingredients used only by Purina Pro Plan.

Bha
Bht
Red 3
Corn Oil
Yellow 5
Menadione Sodium Bisulfate Complex
Animal Fat (Preserved With Tbhq And Citric Acid)

Product Safety: Recall History of Sheba & Purina Pro Plan?

According to our records, Sheba has never been recalled.

Purina Pro Plan has been recalled once.

  • March 9, 2016: Incorrect Vitamins and Minerals

Price Comparison: Which Brand Is More Expensive?

Wet Cat Food Sheba Purina Pro Plan
Per Pound $4.93 $4.97
Per Calorie $0.0116 $0.0113

The average cost-per-lb is heavily influenced by the varying amounts of moisture present in each brand's food products (wet vs. dry food, dry vs. freeze-dried food, etc). However, the average cost-per-kcal eliminates the influence of moisture. Therefore, the average cost-per-kcal is the better metric to consider.

If you'd like to calculate the average cost-per-day or cost-pet-year of feeding Sheba or Purina Pro Plan, input your pet's weight into our cost analyzer widget.

Averages price data can identify whether or not there exists a significant price difference between two brands. However, the actual price that you'll pay for Sheba or Purina Pro Plan will depend on your shopping habits.

Pet owners who use our price comparison feature typically save more than 25% off retail prices for Sheba and Purina Pro Plan. In addition, we currently have some great coupons for our readers.


Disclosure: PawDiet has an affiliate relationship with stores featured (or linked-to) in this article. We are compensated for referring customers. Thank you for shopping with our retail partners!

Where To Buy Sheba Pet Foods

You can purchase Sheba pet foods from the following stores:




Where To Buy Purina Pro Plan Pet Foods

You can purchase Purina Pro Plan pet food products from these retailers:





Type Of Pet Foods Available

Product Sheba Purina Pro Plan
Dry Dog Food 44 Recipes
Wet Dog Food 30 Recipes
Dog Treats
Dry Cat Food 23 Recipes
Wet Cat Food 22 Recipes 74 Recipes
Cat Treats 3 Treats

Compare Pet Food Prices Across Multiple Pet Stores

Compare Sheba To

Compare Purina Pro Plan To

Brands Similar To

Ingredient Reviews