Cheaper Alternatives Similar To Purina Pro Plan

There are many pet food brands that are similar to Purina Pro Plan. These affordable alternatives offer similar amounts of protein, fat, and fiber.

Our records also suggest that these substitutes for Purina Pro Plan offer similar (or better) ingredients.

In other words, these brands are less expensive alternatives that provide a similar level of quality. On average, the brands we’ve selected for this list are cheaper than Purina Pro Plan by 10% or more.

If you’d like to continue feeding Purina Pro Plan, consider using our price comparison or sale section to save money on your next purchase.

What Type Of Pet Food Are You Looking For?

Disclosure: PawDiet has an affiliate relationship with retailers featured in this article. We are compensated for referring customers. Thank you for shopping with our retail partners! This article is updated regularly to maintain up-to-date information. All data is maintained internally.

Dog Food Similar To Purina Pro Plan Dry Dog Food


Diamond Dry Dog Foods

Diamond offers comparable dry dog food recipes at an average cost of $1.23 per pound. On average, Diamond dry dog food is 35.24% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all dry dog foods manufactured by Diamond, we've computed an average of 1.29 controversial ingredients and zero harmful ingredients. These averages are less than those computed for Purina Pro Plan (0.88 harmful, 5.45 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Dry Dog Food Purina Pro Plan Diamond
Crude Protein 31.7% 28.3%
Crude Fat 17.7% 17.1%
Price Per Pound $1.90 $1.23
Price Per kcal $0.00105 $0.00074
Avg Harmful 0.88 0
Avg Controversial 5.45 1.29

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Diamond Dry Dog Foods.

  • Amazon: 21 Recipes In-Stock
  • Chewy: 19 Recipes In-Stock
  • Jet: 15 Recipes In-Stock
  • Diamond Price Comparison

Eagle Pack Dry Dog Foods

Eagle Pack offers comparable dry dog food recipes at an average cost of $1.34 per pound. On average, Eagle Pack dry dog food is 29.57% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all dry dog foods manufactured by Eagle Pack, we've computed an average of 1 controversial ingredients and zero harmful ingredients. These averages are less than those computed for Purina Pro Plan (0.88 harmful, 5.45 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Dry Dog Food Purina Pro Plan Eagle Pack
Crude Protein 31.7% 28.3%
Crude Fat 17.7% 14.1%
Price Per Pound $1.90 $1.34
Price Per kcal $0.00105 $0.00083
Avg Harmful 0.88 0
Avg Controversial 5.45 1

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Eagle Pack Dry Dog Foods.

  • Amazon: 7 Recipes In-Stock
  • Chewy: 7 Recipes In-Stock
  • Jet: 2 Recipes In-Stock
  • Eagle Pack Price Comparison

Purina Bella Dry Dog Foods

Purina Bella offers comparable dry dog food recipes at an average cost of $1.45 per pound. On average, Purina Bella dry dog food is 23.62% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all dry dog foods manufactured by Purina Bella, we've computed an average of 1 harmful ingredients and 6 controversial ingredients. These averages are less than those computed for Purina Pro Plan (0.88 harmful, 5.45 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Dry Dog Food Purina Pro Plan Purina Bella
Crude Protein 31.7% 31.3%
Crude Fat 17.7% 17.6%
Price Per Pound $1.90 $1.45
Price Per kcal $0.00105 $0.00087
Avg Harmful 0.88 1
Avg Controversial 5.45 6

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Purina Bella Dry Dog Foods.

  • Amazon: 2 Recipes In-Stock
  • Walmart: 2 Recipes In-Stock
  • Chewy: 2 Recipes In-Stock
  • Purina Bella Price Comparison

Purina One Dry Dog Foods

Purina One offers comparable dry dog food recipes at an average cost of $1.41 per pound. On average, Purina One dry dog food is 25.85% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all dry dog foods manufactured by Purina One, we've computed an average of 0.85 harmful ingredients and 6.54 controversial ingredients. These averages are less than those computed for Purina Pro Plan (0.88 harmful, 5.45 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Dry Dog Food Purina Pro Plan Purina One
Crude Protein 31.7% 31.6%
Crude Fat 17.7% 16.9%
Price Per Pound $1.90 $1.41
Price Per kcal $0.00105 $0.00080
Avg Harmful 0.88 0.85
Avg Controversial 5.45 6.54

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Purina One Dry Dog Foods.

  • Amazon: 11 Recipes In-Stock
  • Walmart: 12 Recipes In-Stock
  • Chewy: 12 Recipes In-Stock
  • Jet: 2 Recipes In-Stock
  • Petco: 10 Recipes In-Stock
  • Purina One Price Comparison

Rachael Ray Nutrish Dry Dog Foods

Rachael Ray Nutrish offers comparable dry dog food recipes at an average cost of $1.61 per pound. On average, Rachael Ray Nutrish dry dog food is 15.30% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all dry dog foods manufactured by Rachael Ray Nutrish, we've computed an average of 1.67 controversial ingredients and zero harmful ingredients. These averages are less than those computed for Purina Pro Plan (0.88 harmful, 5.45 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Dry Dog Food Purina Pro Plan Rachael Ray Nutrish
Crude Protein 31.7% 29.6%
Crude Fat 17.7% 15.6%
Price Per Pound $1.90 $1.61
Price Per kcal $0.00105 $0.00100
Avg Harmful 0.88 0
Avg Controversial 5.45 1.67

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Rachael Ray Nutrish Dry Dog Foods.

  • Amazon: 13 Recipes In-Stock
  • Walmart: 11 Recipes In-Stock
  • Chewy: 15 Recipes In-Stock
  • Jet: 13 Recipes In-Stock
  • Rachael Ray Nutrish Price Comparison

Victor Dry Dog Foods

Victor offers comparable dry dog food recipes at an average cost of $1.67 per pound. On average, Victor dry dog food is 12.16% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all dry dog foods manufactured by Victor, we've computed an average of 1.71 controversial ingredients and zero harmful ingredients. These averages are less than those computed for Purina Pro Plan (0.88 harmful, 5.45 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Dry Dog Food Purina Pro Plan Victor
Crude Protein 31.7% 32.0%
Crude Fat 17.7% 17.3%
Price Per Pound $1.90 $1.67
Price Per kcal $0.00105 $0.00100
Avg Harmful 0.88 0
Avg Controversial 5.45 1.71

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Victor Dry Dog Foods.

  • Amazon: 7 Recipes In-Stock
  • Chewy: 17 Recipes In-Stock
  • Victor Price Comparison

Dog Food Similar To Purina Pro Plan Wet Dog Food


Alpo Wet Dog Foods

Alpo offers comparable wet dog food recipes at an average cost of $1.25 per pound. On average, Alpo wet dog food is 53.47% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all wet dog foods manufactured by Alpo, we've computed an average of 1.20 harmful ingredients and 3.80 controversial ingredients. Although the optimal average number of harmful and controversial ingredients is zero, these values are still lower than those computed for Purina Pro Plan (1.07 harmful, 2.97 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Wet Dog Food Purina Pro Plan Alpo
Crude Protein 47.3% 47.7%
Crude Fat 16.4% 18.0%
Price Per Pound $2.69 $1.25
Price Per kcal $0.00592 $0.00280
Avg Harmful 1.07 1.20
Avg Controversial 2.97 3.80

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Alpo Wet Dog Foods.

  • Amazon: 15 Recipes In-Stock
  • Walmart: 15 Recipes In-Stock
  • Chewy: 8 Recipes In-Stock
  • Alpo Price Comparison

Eukanuba Wet Dog Foods

Eukanuba offers comparable wet dog food recipes at an average cost of $2.18 per pound. On average, Eukanuba wet dog food is 19.22% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all wet dog foods manufactured by Eukanuba, we've computed an average of 1 controversial ingredients and zero harmful ingredients. Although the optimal average number of controversial ingredients is zero, these values are still lower than those computed for Purina Pro Plan (1.07 harmful, 2.97 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Wet Dog Food Purina Pro Plan Eukanuba
Crude Protein 47.3% 42.4%
Crude Fat 16.4% 21.8%
Price Per Pound $2.69 $2.18
Price Per kcal $0.00592 $0.00497
Avg Harmful 1.07 0
Avg Controversial 2.97 1

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Eukanuba Wet Dog Foods.

  • Amazon: 5 Recipes In-Stock
  • Chewy: 7 Recipes In-Stock
  • Petco: 4 Recipes In-Stock
  • EntirelyPets: 7 Recipes In-Stock
  • Eukanuba Price Comparison

Pedigree Wet Dog Foods

Pedigree offers comparable wet dog food recipes at an average cost of $1.60 per pound. On average, Pedigree wet dog food is 40.60% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all wet dog foods manufactured by Pedigree, we've computed an average of 1.41 harmful ingredients and 3.34 controversial ingredients. Although the optimal average number of harmful and controversial ingredients is zero, these values are still lower than those computed for Purina Pro Plan (1.07 harmful, 2.97 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Wet Dog Food Purina Pro Plan Pedigree
Crude Protein 47.3% 41.6%
Crude Fat 16.4% 21.3%
Price Per Pound $2.69 $1.60
Price Per kcal $0.00592 $0.00377
Avg Harmful 1.07 1.41
Avg Controversial 2.97 3.34

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Pedigree Wet Dog Foods.

  • Amazon: 2 Recipes In-Stock
  • Walmart: 16 Recipes In-Stock
  • Chewy: 38 Recipes In-Stock
  • Jet: 1 Recipes In-Stock
  • Petco: 6 Recipes In-Stock
  • Pedigree Price Comparison

Cat Food Similar To Purina Pro Plan Dry Cat Food


Taste of the Wild Dry Cat Foods

Taste of the Wild offers comparable dry cat food recipes at an average cost of $2.26 per pound. On average, Taste of the Wild dry cat food is 16.44% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all dry cat foods manufactured by Taste of the Wild, we've computed an average of 1.50 controversial ingredients and zero harmful ingredients. Although the optimal average number of controversial ingredients is zero, these values are still lower than those computed for Purina Pro Plan (1.08 harmful, 4.72 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Dry Cat Food Purina Pro Plan Taste of the Wild
Crude Protein 45.9% 41.1%
Crude Fat 17.3% 18.9%
Price Per Pound $2.70 $2.26
Price Per kcal $0.00141 $0.00133
Avg Harmful 1.08 0
Avg Controversial 4.72 1.50

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Taste of the Wild Dry Cat Foods.

  • Amazon: 2 Recipes In-Stock
  • Only Natural Pet: 2 Recipes In-Stock
  • Chewy: 2 Recipes In-Stock
  • Jet: 2 Recipes In-Stock
  • Petco: 1 Recipes In-Stock
  • EntirelyPets: 1 Recipes In-Stock
  • Taste of the Wild Price Comparison

Cat Food Similar To Purina Pro Plan Wet Cat Food


Purina Friskies Wet Cat Foods

Purina Friskies offers comparable wet cat food recipes at an average cost of $1.77 per pound. On average, Purina Friskies wet cat food is 60.38% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all wet cat foods manufactured by Purina Friskies, we've computed an average of 2.19 harmful ingredients and 3.78 controversial ingredients. Although the optimal average number of harmful and controversial ingredients is zero, these values are still lower than those computed for Purina Pro Plan (1.68 harmful, 3.31 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Wet Cat Food Purina Pro Plan Purina Friskies
Crude Protein 51.6% 48.4%
Crude Fat 16.9% 15.1%
Price Per Pound $4.46 $1.77
Price Per kcal $0.01052 $0.00409
Avg Harmful 1.68 2.19
Avg Controversial 3.31 3.78

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Purina Friskies Wet Cat Foods.

  • Amazon: 15 Recipes In-Stock
  • Walmart: 42 Recipes In-Stock
  • Chewy: 60 Recipes In-Stock
  • Petco: 36 Recipes In-Stock
  • Purina Friskies Price Comparison

Whiskas Wet Cat Foods

Whiskas offers comparable wet cat food recipes at an average cost of $3.71 per pound. On average, Whiskas wet cat food is 17% cheaper than Purina Pro Plan.

Considering all wet cat foods manufactured by Whiskas, we've computed an average of 1.77 harmful ingredients and 1.83 controversial ingredients. Although the optimal average number of harmful and controversial ingredients is zero, these values are still lower than those computed for Purina Pro Plan (1.68 harmful, 3.31 controversial).

If you'd like to read a detailed comparison and see an overview of all harmful and controversial ingredients, click here.

Wet Cat Food Purina Pro Plan Whiskas
Crude Protein 51.6% 49.7%
Crude Fat 16.9% 17.6%
Price Per Pound $4.46 $3.71
Price Per kcal $0.01052 $
Avg Harmful 1.68 1.77
Avg Controversial 3.31 1.83

Here is an up-to-date list of retailers who currently stock Whiskas Wet Cat Foods.

  • Amazon: 2 Recipes In-Stock
  • Chewy: 2 Recipes In-Stock
  • Whiskas Price Comparison